arama

720 Farklı Cinsiyete Sahip, Öğrenebilen Gizemli Organizma: Blob

"Blob" Ne mantar, ne hayvan, ne de bitki! 720 farklı cinsiyete ve öğrenme yeteneğine sahip olan bu tuhaf organizmayı inceliyoruz.
720 Cinsiyet ve Öğrenme Yeteneğine Sahip Gizemli Organizma: Blob » Tek Yol Bilim
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Aysuda Ceylan Aysuda Ceylan

⌛ Reading time: 3 minutes

Yayınlanma Tarihi: 25 Ekim 2019 16:56

Geçtiğimiz günlerde Paris’te bir hayvanat bahçesi, dışarıdan bakıldığında mantar gibi görünen fakat bir hayvan gibi davranışlar sergilemeyi başarabilen tek hücreli ve oldukça gizemli bir canlıyı gözleme açarak dünyaya duyurdu. Hayvanat bahçesinin bağlı olduğu Paris Doğa Tarihi Müzesi müdürü Bruno David, bu canlının bitki olmadığından emin olduklarını fakat henüz bir hayvan mı yoksa bir mantar mı olduğunu da kesin olarak aktaramadıklarını belirtti.

Bacak-kol gibi herhangi bir uzvu bulunmayan Blob, saatte tam 4 cm ilerleyebiliyor ve ikiye bölünürse kendini iki dakika içerisinde yenileyerek tamamlayabiliyor. Gözleri, ağzı ve midesi olmamasına rağmen besinleri algılayıp, tüketebiliyor. Ayrıca 720 cinsiyete sahip olması da dikkat çeken özellikleri arasında.

Araştırmacılar, tek hücreli bir canlıya göre oldukça zeki olan bu gizemli organizmanın öğrenme kapasitesini ölçebilmek için bir labirent deneyi yaptılar. Sonuçlar oldukça şaşırtıcıydı çünkü Blob, labirentteki en kısa yoldan ilerleyip çıkış sağlayarak yemeğine ulaşabilmeyi başarmıştı.

Credit: Reuters

“Blob tuzdan nefret ediyor. Önüne tuzdan bir engel koyduğumuzda, engelin arkasında yiyecek dahi olsa o engele doğru ilerlemiyor. Bu soruna yeni bir çözüm geliştirerek, önündeki tuzdan engeli aşarak alternatif yollar bulup yemeğine ulaşıyor. Öğrenme hızı bir hayli yüksek. Eğer iki Blob’a aynı deneyi uygulayacak olursak, biri öğrendiklerini anında diğerine aktarıyor.”

Bruno David – Paris Doğa Tarihi Müzesi Müdürü

Myxomycetes/Myxogastria familyasının bir üyesi olan Blob, cıvık mantarlar kategorisinde ön görülüyor. Ancak bu haliyle ne bir mantar ne de bir hayvan olarak sınıflandırılması şu an için pek mümkün değil zira, biyologlar henüz bu organizmanın ne olduğuna karar verebilmiş değiller.

Paris Doğal Tarih Müzesi Müdürü Bruno David’e göre “doğanın gizemli canlılarından biri” olan Blob’un ne olduğu şimdilik gizemini koruyor. Araştırmacılar, Blob’un yaşam koşullarının rutubetli orman arazilerinin ışıktan uzak kısımlarında elverişli hale geldiğine dikkat çekiyor.

Blob, tek hücreli bir canlı için gelişmiş özellikler sergiliyor. Belki de önümüzdeki günlerde tam olarak ne olduğunu öğrenmiş oluruz.

Bilimle kalın.

Kaynaklar: The Sun, Reuters (Yazı kapak görseli)

Bilimsel gelişmelerden anlık haberdar olmak için Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz.