arama

Akuaponik Üretim Sistemi Nedir?

Sürdürülebilir gıda üretimi açısından Avrupa'da oldukça değerli olan akuaponik üretim sisteminin ne olduğunu biliyor muyuz?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Dr. Onur Sevli Dr. Onur Sevli

⌛ Reading time: 3 minutes

Yayınlanma Tarihi: 5 Eylül 2019 10:34

📝 Yazar: Dr. Onur Sevli ✅ Editör: Aysuda Ceylan

Doğanın tahrip olması, değişen çevre ve iklim koşulları, doğal kaynakların giderek azalması, dünya nüfusunu beslemek için daha çok gıdaya ihtiyaç duyulması gibi pek çok etken mevcut tarımsal üretimin yetersiz kalmasına sebep olmaktadır. Ülke ekonomilerinin de temelini teşkil eden tarımsal üretimin, çağın koşullarına uygun olarak yeniden şekillendirilmesi ve verimliliğin arttırılması büyük önem taşımaktadır.

Değişen koşullara bağlı olarak, pek çok alanda olduğu gibi tarımsal üretimde de farklı çözümler geliştirilmektedir. Bunlardan biri de “Akuaponik” sistemlerdir.

Akuaponik sistemler, kültür balıkçılığı “akuakültür” ile bitkilerin suda çözünen bileşiklerden yararlanarak, topraksız yetiştirilmesini sağlayan “hidroponik” yöntemlerin birleşimi ile oluşur. Sürdürülebilir gıda üretimi için alternatif sistemlerdir. Ülkemizde pek bilinmese de yurtdışında çok sayıda uygulaması vardır.

Akuaponik sistemlerde suda yetiştirilen balıklar ve kökleri suya temas eden bitkiler vardır. Bitkiler direkt suya temas edebileceği gibi, köklerini sıkmayan ve su tutma kabiliyeti olan malzemelerden yapılmış platformlara da yerleştirilebilir. Bu sistemlerde sebze türü ve hızlı büyüyen bitkiler tercih edilir.

Akuaponik sistem içerisinde akuakültür ve hidroponik olmak üzere iki ayrı sistem yer alır.

Akuakültür içerisinde yetiştirilen canlıların beslenmesi sonucu oluşan dışkı bitkiler için oldukça gerekli yapı taşlarını içerir. Bunlardan en önemlisi de amonyaktır. Akuakültür tankındaki kirli su bir pompa yardımı ile hidroponik kısımda yetişen bitkilere gönderilir. Akuakültür tankı ve bitki büyüme yataklarında yer alan bakteriler, amonyağı önce nitrite ardından nitrata dönüştürür. Akuakültür sistemden gelen su bitkiler için güçlü bir besin kaynağıdır. Bitkiler bu su içerisindeki atık maddelerle beslenirken aynı zamanda sudaki atık da temizlemiş olur. Hidroponik yataklar bir biofiltre gibi davranarak sudaki amonyak, nitrat, nitrit ve fosforu temizler. Temizlenen su daha sonra tekrar akuakültür tankına pompalanır.

Akuaponik üretimin ev versiyonu – aquagarden

Akuaponik sistemlerde suda yetişen canlılar bitkiler için yararlı yapı taşlarını üretirken, bitkiler de suyu hızlı bir şekilde filtreleyip su canlılarının yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlar.

Oksijenin yetersiz kalması durumunda dışarıdan bir pompa ile sisteme oksijen takviyesi yapılabilir. Bitkilerin daha hızlı büyümesi ve daha uzun süre ışık sağlamak amacı ile sisteme mor ışık yayan led aydınlatmalar da ilave edilebilir. Akuaponik sistemler, geleneksel tarıma nazaran daha az su sarfiyatı ile iki kata kadar daha hızlı bitki büyümesi sağlayabilmektedir.

Kendi kendine yeten, iç döngüsü ile su canlıları ve bitki üretimini sağlayan bu sistemler, farklı gezegenlerde hayat kurma planlarımızın olduğu yakın gelecekte, besin üretimi için alternatif bir çözüm yolu sunmaktadır.

Bilimle kalın.

Bilimsel gelişmelerden anlık haberdar olmak için Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz.