arama

Beynimiz Neden Boş Zamana İhtiyaç Duyuyor?

Öğrenme isteğimizi gerçekleştirirken ne kadar iyi bir şekilde öğreniyoruz? Öğrendiklerimizi aklımızda kolay bir şekilde depolayabiliyor muyuz?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Mert Tunalı Mustafa Mert Tunalı

⌛ Reading time: 3 minutes

Yayınlanma Tarihi: 19 Ağustos 2019 14:00

📝 Yazar: Mustafa Mert Tunalı ✅ Editör: Aysuda Ceylan

Bir işe fazla odaklandıktan sonra veya yeni öğrendiğiniz bir şey üzerinde fazla vakit harcarken dikkatinizin kolayca dağılabildiğini fark etmişsinizdir. Günlük hayatta iş ve sosyal yükümlülüklerden dolayı bazı beyin fonksiyonları dinlenmeye ihtiyaç duyabilir. Bu dinlenme pek çok insan için duşta geçirilen zaman veya uykuda gerçekleşir. Bazı insanlar ise kitap okur veya müzik dinleyerek dinlendiğini hisseder.

Birçok araştırma, bir süreliğine çalışmaya ara vermenin, üretkenliği arttırmada ve okuduğunu anlamada önemli rol sahibi olduğunu ve ara vermenin gerekli olduğunu söylüyor. Özellikle bilgisayar başında saatlerce geçiren öğrenciler hem sağlık açısından hem de öğrendiği bilgilerin daha kalıcı hale gelmesi için ara vermesi gerekir. Elbette bazı şeyleri başarmak veya tamamlamak adına saatlerce aralıksız çalışmak gerekebiliyor ancak akademik performansta önemli bir düşüşe neden olabileceği ve bazı durumlarda uykusuzluk ve kaygı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini hatırlatmak isterim.

Biz insanlar, yoğun tempoda olsak bile her zaman bir şeyler öğrenmek veya araştırmak isteriz. Peki bu öğrenme isteğimizi gerçekleştirirken ne kadar iyi bir şekilde öğreniyoruz? Öğrendiklerimizi aklımızda kolay bir şekilde depolayabiliyor muyuz?

California Üniversitesi, San Francisco’daki Bütünleştirici Sinirbilim Merkezi’nde çalışan profesör Loren Frank’in yaptığı araştırmaya göre insanlar,

“Bir şeyler öğrenirken bir süre çalışmalı ve ara vermeliler.”

Peki neden bir süre çalıştıktan sonra ara vermemiz gerek?

Frank’ın açıklamasına göre, insanlar bir şeyler öğrenirken zihinlerini boşa aldıklarında yeni öğrendiği bilgileri beynin en iyi şekilde sakladığına işaret ediyor. Bir şeyler öğrenirken küçük aralar vermek – bir haber makalesi okumak veya e-postalara bakmak- beynimizin yeni öğrendiklerimizi daha kolay ayrıştırmasına ve ezberlemesine yardımcı oluyor gibi görünüyor.

Bir şeyler öğrenirken kısa süreliğine ara vererek yeni öğrendiğiniz bilgileri beyninizde en iyi şekilde saklayabilirsiniz.
Bir şeyler öğrenirken kısa süreliğine ara vererek yeni öğrendiğiniz bilgileri beyninizde en iyi şekilde saklayabilirsiniz.

Beynin yeni bilgileri nasıl işlediğini anlamak için Frank, fareler üzerinde beyin taramaları yaptı. Kendisi ve meslektaşları, farelerin yabancı bir labirenti tamamladıktan sonra dinlenmelerine izin verildiğinde beyinlerinin labirentte gezinme deneyimini otomatik olarak tekrar ettiğini gözlemledi. Daha sonrasında aynı labirente koyulan fareler, labirenti daha kısa sürede tamamladığı gözlendi.

Frank, insan beyninin de benzer şekilde çalıştığını söyledi. Beynin yeni bilgileri işlemek ve daha kalıcı hale getirmek için boş zamana ihtiyacı olduğunu ve bu sayede daha iyi öğrendiğimizi dile getirdi.

Araştırmamıza göre birkaç dakika – beş ile 15 – ara vermek, öğrenmeye yardımcı olmak için yeterli gözüküyor.

– Loren Frank

Son olarak Frank’e göre, bir aklın kalıcı bir bellek oluşturması için ihtiyaç duyduğu süre, kişiden kişiye göre değişiyor ve bu durumun kişinin öğrenmeye çalıştığı şeyin karmaşıklığına da bağlı olduğunu ifade ediyor.

Kaynak:

Bilimsel gelişmelerden anlık haberdar olmak için Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz.