arama

Bilim insanları, yeni bir viral ‘karanlık madde’ keşfetti

Avusturya merkezli uluslararası bir araştırma ekibi, insan vücudundan alınan sıvı örneklerinde daha önce bilinmeyen bir virüs türü keşfetti.
Bilim insanları, yeni bir viral 'karanlık madde' keşfetti » Tek Yol Bilim
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Aysuda Ceylan Aysuda Ceylan

⌛ Reading time: 2 minutes

Yayınlanma Tarihi: 18 Kasım 2019 16:50

Avusturya merkezli uluslararası bir araştırma ekibi, insan vücudundan alınan sıvı örneklerinde daha önce bilinmeyen bir virüs türü keşfetti.

Avusturya’da bulunan Karl Landsteiner Sağlık Bilimleri Üniversitesi‘ndeki bilim insanları, memelilerin bağırsaklarında yer alan E.coli (Escherichia coli) bakterilerine saldırıp enfekte eden virüsleri (bakteriyofaj) arıyorlardı fakat yapılan çalışma insan vücudundan alınan çeşitli sıvılarda yeni bir tür virüs keşfedilmesine sebep oldu.

Genelde E. coli kısaltması ile veya koli basili olarak bilinen Escherichia coli, memelilerin kalın bağırsağında yaşayan bakteri türlerinden biridir. Kaynak: Wikipedia

İnsan vücudu, bizler gözle göremiyor olsak da bünyesinde sayısız bakteri, mantar ve virüs barındırıyor. Bu gözle görülmeyen yapıların belki de en az bilineni bakteriyofajlar. Bakteriyofajlar, sadece belli bakteri türlerini hedef alan virüs türlerini ifade etmek için kullanılan bir biyolojik terimdir. Diğer virüsler gibi bakteriyofajlar da canlı değillerdir ve yapılan çalışmalarda çoğalabilmek için canlı hücrelere ihtiyaç duydukları belirlenmiştir. İhtiyaç duydukları bu canlı hücreler de kendileri için bakterilerin ta kendisi oluyor.

Bilim insanlarına göre, yeni virüs türünün keşfedildiği bu çalışma, bakteriyofajların yapısındaki bilinmeyenleri ortaya çıkarabilmek için bir hayli umut verici gelişme olarak görülüyor.

Bilim insanları, keşfettikleri bu yeni bakteriyofajı “viral karanlık madde” olarak tanımlıyorlar.

Fajların Virion Morfolojisi Kaynak: Frontiers

Araştırmacılar, çalışmada insan vücudundan alınan 111 adet (kan, idrar vb.) sıvı örneği üzerinde inceleme yaptıklarında 43 adet bakteriyofaj tanımlayarak, incelemelerin 7 tanesinde daha önce görülmeyen bir bakteriyofaja rastlandığını görmüşlerdir. Söz konusu fajlar, kanda (% 23.8), idrarda (% 20.5) ve trakeal aspiratlarda (% 6.1) daha sık bulundu.  Araştırmadaki bilim insanları, Tunavirinae ailesinin bir alt sınıfında yer aldığı düşünülen bu yeni virüsün insan vücudunun daha iyi anlaşılabilmesi için önemli bir keşif olduğunu düşünüyorlar.

Dünyada bakteriyofajlarla ilgili araştırma yapan merkez sayısı sınırlı. Bunun da etkisiyle, yeni keşfedilen bu virüs türünün hakkında şu an için çok az şey biliniyor. Fakat Karl Landsteiner University of Health Sciences KL uluslararası ekibinin yaptığı temel araştırmalar insan vücudundaki fajların oluşumu & yaygınlığının ve bunların nasıl ilişkili olduklarının daha net bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulundu ve bilim insanları bu konuyu aydınlatma yolundaki araştırmalarını sürdürecekler.

Bilimle kalın.

İleri Okuma: Cátia Pacífico et al. Natural Occurrence of Escherichia coli-Infecting Bacteriophages in Clinical Samples, Frontiers in Microbiology (2019). DOI: 10.3389/fmicb.2019.02484