arama

Çin, Ay’da Bulunan Gizemli Maddenin Yeni Bir Fotoğrafını Yayınladı

Geçtiğimiz günlerde Çin'in Ay Keşif Programı kapsamındaki araştırmacılar, bu gizemli maddenin ne olabileceğine dair ışık tutabilecek yeni bir fotoğraf yayınladı.
Çin, Ay'da Bulunan Gizemli Maddenin Yeni Bir Fotoğrafını Yayınladı » Tek Yol Bilim
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Aysuda Ceylan Aysuda Ceylan

⌛ Reading time: 3 minutes

Yayınlanma Tarihi: 23 Ekim 2019 17:22

📝 Hazırlayan: Aysuda Ceylan

Ağustos ayında, Çin’in Yutu-2 Rover isimli uzay aracı, uydumuz Ay’ın uzak yüzünde garip bir materyal keşfetti. Çin Uzay Ajansı, bu keşfedilen materyalin “jel benzeri” ve “renkli” olarak anılan gizemli bir madde olduğunu aktarmıştı. Geçtiğimiz günlerde Çin’in Ay Keşif Programı (China’s Lunar Exploration Program) kapsamındaki araştırmacılar, bu maddenin ne olabileceğine dair ışık tutabilecek yeni bir fotoğraf yayınladı.

Kaynak: (CNSA/CLEP)

Uzmanlara göre, bilim adamlarının başlangıçta hipotezledikleri şey bu maddenin büyük olasılıkla bir uzay olayı darbesi sonucu oluşan koyu renkli cam olduğu yönündeydi. Indiana’daki Notre Dame Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanı Clive Neal, Space.com‘a yaptığı açıklamada bu yeni görüntüdeki malzemenin 1972’deki Apollo 17 Programı sırasında bulunan cam örneğine tamamen benzer olduğu yönündeki öneriyi güçlendirdiğini söyledi.

Apollo 17 Görevi sırasında Ay yüzeyinden alınan “70019” isimli örnek.
Kaynak: Lunar

Yüksek hızlı meteor darbeleri, mineralleri yüksek basınçla parlak cam haline getirebilmektedir ve bu da şaşırtıcı bir şekilde ışığı kırabilir. Görsellerdeki materyallerin benzerliğinden de yola çıkarak, aslında bu maddenin Çin medyasının aktardığı gibi gizemli bir madde değil, 1972 yılında örneği alınan cam benzeri bir materyal olduğu düşünülüyor.

Yutu 2’nin ana kamerası tarafından çekilen fotoğraf, çevresinden farklı renklerde ve parlak noktalar içeren bir kraterin merkezini (2m kadar) gösteriyor. Görüntü, 8 Ekim’de Weibo sosyal medya hesabıyla Çince bir bilim sosyal yardım yayını olan Our Space tarafından yayınlandı.

NASA’da görev yapan Daniel Moriarty’nin konuyla ilgili açıklaması şu şekilde; “Parçaların şekli bölgedeki diğer malzemelere oldukça benzer görünüyor. Bunun bize anlattığı şey, bu malzemenin çevredeki materyalle benzer bir geçmişe sahip olduğudur. Bu madde, Ay’ın yüzeyindeki çarpmalar sonucunda parçalara ayrıldı, tıpkı çevredeki toprak gibi. Bence buradaki en güvenilir bilgi malzemenin nispeten karanlık olması. Daha büyük, daha koyu bölgelerde gömülü daha parlak bir malzeme var gibi görünüyor, ancak burada küçük bir yüzeyden parlayan hafif bir ışıltı var.” Malzemenin bileşiminin de muhtemelen heterojen olduğunu ekledi.

Fotoğrafın kontrast artırılmış versiyonu
Kaynak: CNSA/CLEP/NASA/GSFC/Dan Moriarty

Görüntü, aynı zamanda maddenin kökeni hakkında bir fikir veriyor. Moriarty, malzemenin krater oluşturan etkisiyle kazınmış olabileceğini ya da kısrak olarak bilinen volkanik ‘denizler’den kabuk, cam, çarpma malzemesi veya bazalt içeren bir Breccia (parçaların bileşimine benzer veya farklı olabilen ince taneli bir matris ile birlikte kırılmış mineral parçalarından veya kaya sementinden oluşan bir kaya çeşidi) olabileceğini söyledi. Moriarty, “Ama kesinlikle bir kayaya bakıyoruz,” dedi.

Güneş doğrudan tepeden geldiğinde aracın parçalarına zarar verebileceği için araç iki hafta boyunca kapalı kalmak zorunda fakat Yutu 2 gece uykusundan uyanmak üzere. Belki o zaman bu karanlık maddeyle ilgili daha fazla cevap alırız.

Bilimle kalın.

Kaynak: Space.com, Science Alert, Lunar

Tek Yol Bilim’i Bundle’dan takip edebilirsiniz.