arama

İnsanlar İçin ‘Yapay Kalp Pompası’ Üretildi

Kalp krizini engellemek için çalışan bilim insanları, bir kök hücre tekniğiyle yapay kalp pompası üretmeyi başardılar. Bu yapay kalp pompaları 2 yıl içinde kullanıma hazır olacak!
İnsanlar İçin Yapay Kalp Pompası Üretildi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Aysuda Ceylan Aysuda Ceylan

⌛ Reading time: 2 minutes

Yayınlanma Tarihi: 12 Haziran 2019 14:08

📝 Yazar: Salih Can Karahasanoğlu ✅ Editör: Aysuda Ceylan

Hayatımız boyunca milyarlarca kez atarak bizi yaşama bağlayan kalbimiz, bazı durumlar karşısında yaşadığı krizlerle başa çıkamıyor. Kalp pompaları; kalp atışı sırasında kanın, kalbin farklı odacıkları içerisinde hareket etmesini sağlıyor. Bu pompalar, boyutlarına göre o kadar kuvvetli ki milisaniyeler içerisinde kan sıvısını vücudun her köşesine gönderebiliyorlar. 

Fakat bazen sıkışıyor, tempo kaybediyor veya duruyorlar. Her yıl milyonlarca canlı ve insan, Miyokart İnfarktüsü (kalp krizi) nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu yüzden bilim insanları, uzun yıllardır bu durumu kökten çözmek için sorunlu kalp pompaları yerine yapay kalp pompaları üretmek için çalışıyorlar. Yapay olan bir materyalin insan vücuduna uyum sağlaması için kilit bir nokta var; kök hücreler aracılığıyla istenilen fonksiyonda üretilen ve doğalından farksız bu yapay dokular, kalp krizinin kökten çözümü için sanılandan da çok büyük önem taşıyorlar.  

Üretilen ‘yapay kalp pompası’

Kalbe yerleştirilecek olan bu 3×2 cm boyutundaki yapay pompayı üretmek için, hastanın kendi hücreleri kullanılıyor. Hücreler, titiz bir çalışma süreci ile laboratuvar ortamında geliştirilerek, sağlıklı ve aktif bir kas dokusu haline getiriliyorlar. Bu dokular, aynı zamanda mevcut kalp hücrelerini daha sağlıklı hale getirip ek olarak yeniden üretilmeleri için gerekli kimyasalları da salgılayabiliyorlar.

Araştırmada görev alan bilim insanları, tavşanlar üzerinde de bazı testler gerçekleştirdiler ve raporlarına göre, gerekli AR-GE çalışmaları sonucunda önümüzdeki 2 yıl içinde bu yapay kalp pompaları insanlar üzerinde de kullanılabilir hale gelecek.

Genellikle tıkanan bir arterin, kalp kasına giden kan akışını kestiği anda gerçekleşen kalp krizleri; tüm canlılarda kullanılması mümkün hale getirilen bu yapay pompalar sayesinde en aza indirgenebilecek!

Bilimle kalın.