arama

Myelin Kılıf Onarılabilir mi Oluyor?

Oregon Health and Science Üniversitesi'nde yapılan çalışmalar, bilim insanları tarafından tasarlanan Sob-AM2 adındaki sentetik bir molekülün hasar gören myelinleri tekrar onarabileceğini gösterdi.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Aysuda Ceylan Aysuda Ceylan

⌛ Reading time: 2 minutes

Yayınlanma Tarihi: 24 Mayıs 2019 19:45

📝 Yazar ve Editör: Aysuda Ceylan

Dünya çapında 2,5 Milyon’dan fazla insanı etkileyen Multipl Skleroz (MS) hastalığı, beyindeki iletişimi, dolayısıyla beyin ile vücut arasında bilgi akışını bozan ve merkezi sinir sisteminin normal işleyişini engelleyen bir hastalıktır.

Sağlıklı bir nöron ve myelin kılıfı hasar görmüş (MS) nöron hücresi

Multipl skleroz sonucu çoklu hasar gören ana doku türü, sinirleri sarıp bir kılıf görevi gören ve sinir liflerinin vücut boyunca kimyasal sinyaller göndermesini sağlayan “Myelin kılıf” olarak adlandırılır. Bu dokuda meydana gelen hasarlar, aksaklıklara neden olur ve MS hastası bir insan günlük aktivitelerini bile yapamaz hale gelir.

Multiple Skleroz lezyonları – Beyin MRG

Oregon Health and Science Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, bilim insanları tarafından tasarlanan sobetirom adındaki sentetik bir molekülün hasar gören myelinleri tekrar onarabileceğini gösterdi. Prof. Dr. Tom Scanlan, kolesterolü düşürmek amacıyla ilk sobetirom molekülünü 20 yıl önce üretmişti. 2013 yılında Dr. Dennis Bourdette bu molekülün MS hastalığı tedavisinde de faydalı olabileceği fikrini ortaya attı ve MS hastası olarak geliştirilmiş fareler üzerinde yapılan ilk testlerde sobetiromun hasar görmüş myelini yıkıcı yan etkiler olmadan tedavi edebildiği gözlemlendi. Fakat bu T3 hormonunu temel alan sobetirom denemelerinde molekülün beyin kan bariyerini geçebilme kabiliyeti olduğu için çalışma sınırlandırıldı.

Bunun üzerine yoğun çalışmalar sonucu daha gelişmiş bir formda sobetirom molekülü üretildi ve moleküle kimyasal bir etiket eklenerek, Sob-AM2 olarak bilinen molekülü geliştirmiş oldular. Bu molekül geçişi engelleyen negatif elektriksel yükü elimine ederek, sobetiromun etkili bir biçimde beyine geçmesini sağlıyor. Bileşik bariyeri geçtiği için beyin, bu enzimden kimyasal etiketi kaldırıyor ve Sob-AM2 molekülünün normal myelin onaran sobetirom molekülüne geri dönmesini sağlıyor. Bilim insanları, uygulanan bu strateji taktiğiyle merkezi sinir sistemine giren sobetirom miktarını 10 katına kadar çıkarmayı başardılar.

Daha sonra yapılan fare deneylerinde, hayvanların önemli motor gelişimleri gösterdiği ve neredeyse tamamen iyileşme gösterdikleri rapor edildi. Projenin öncüleri olan ve insanlar üzerinde de çalışmalarına başlayan Dr. Scanlan ve Dr. Bourdette, bu tedavi yönteminin insanlarda da aynı etkiyi gösterebileceğine inanıyorlar.

Bilimle kalın!

Kaynak: https://newatlas.com/synthetic-molecule-ms-treatment/59375/