arama

SpaceX, Falcon 9 Roketiyle 60 Uydusunu Uzaya Gönderdi!

ABD'li girişimci Elon Musk tarafından kurulan gelişmiş uzay teknolojileri firması SpaceX, dev internet projesi Starlink kapsamında içerisine 60 adet uydu yerleştirilen Falcon 9 roketini Dünya'nın alt yörüngesine gönderdi.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Aysuda Ceylan Aysuda Ceylan

⌛ Reading time: 2 minutes

Yayınlanma Tarihi: 25 Mayıs 2019 12:19

📝 Yazar ve Editör: Aysuda Ceylan

ABD’li girişimci Elon Musk tarafından kurulan gelişmiş uzay teknolojileri firması SpaceX, dev internet projesi Starlink kapsamında içerisine 60 adet uydu yerleştirilen Falcon 9 roketini Dünya’nın alt yörüngesine gönderdi.

Florida’daki Cape Canaveral Üssü’nden Mayıs ayı başlarında yapılması planlanan fakat kötü hava koşulları sebebiyle çok kez ertelenen fırlatış, 23 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirildi.

Uyduların bir saat içinde 550 kilometre yükseklikteki Dünya’nın alt yörüngesine başarıyla yerleştirildiği ve geri dönüşümlü olarak geliştirilen roket ateşleme sisteminin de kalkıştan 9 dakika sonra yeniden üsse iniş yaptığı bildirildi. Tanesi 227 kilogram ağırlığında olan uyduların “Startracker” isimli kendi navigasyon sistemlerine sahip olduğu ve 440 kilometre genişliğindeki yörüngede uyduların tam olarak istenen noktalara konumlanmalarını sağlayacak olan özel itici sistemlere de sahip olduğu aktarıldı.

Starlink projesinin amacı nedir?

SpaceX, fiberoptik kablo ve baz istasyonu olmaksızın uydu üzerinden internete ulaşabilme amacı olan Starlink projesi için 2020 yılına kadar uzaya 12 bin adet uydu fırlatmayı hedefliyor. Firma böylelikle internet erişiminin olmadığı çöl, okyanus, yüksek noktalar gibi dünya coğrafyasındaki en ücra köşelerde bile en az 1 Gbps’ye varan hızda internet teknolojilerine bağlantı olanağı sağlayacak.

Bu proje, bağlantı hızının 3 Gbps’e kadar çıkabileceği ve Starlink teknolojisiyle özellikle Afrika, Asya gibi internet erişiminin olmadığı veya gelir seviyesi düşük coğrafyalarda insanlar hızlı ve ucuz internet hizmetinden faydalanabilsin diye tasarlanmış bir uzay projesi.

4G hızıyla en fazla 100 Mbps hıza ulaşabildiğimizi göz önüne alırsak, muhteşem bir hızdan bahsediliyor!

Projenin ilk faaliyetlerine başlayabilmesi için Dünya’nın alt yörüngesine en az 420 uydunun daha konuşlandırılması gerekiyor. Bağlantı için ilk fonksiyonel uyduların ise 2020 yılında fırlatılması bekleniyor.

2002 yılında Güney Amerika asıllı Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, ABD Ulusal İletişim Komisyonu’ndan söz konusu uyduların Dünya’nın alt yörüngesinde etkin olarak faaliyet gösterebilmesi için geçtiğimiz aylarda izin almıştı.